Saulē žilbinoši mirdzēdamas, cilpas un lokus pārdroši met lidmašīnas, zem krāsainiem kupoliem akrobātiskus trikus veic izpletņlēcēji, planieri graciozi un klusi slīd virs cilvēku galvām. Vilina, aicina un vienlīdz biedē tas neizjustais, neiepazītais «piektais okeāns», kuru tikai nedaudziem lemts iemīlēt uz mūžu. Kaut mazliet šajā brīnumā ielūkoties palīdzēja PSRS Gaisa Flotes svētki Tušinas aerodromā, kurus svētdien rādīja Centrālā televīzija. Un droši vien ne mazums jauniešu, tos vērojot, pie sevis nopūtās: «Ja es tā varētu…» Gluži neiespējami tas nav. Intervijās ar sportistiem dzirdējām, ka ikviens savas gaitas šajā aizraujošajā sporta veidā sācis DOSAAF avioklubā. Arī mēs virs Jelgavas dažkārt esam vērojuši gan planieru lidojumus, gan izpletņu raibos kupolus.

Bet par iespējām jauniešiem pašiem izmēģināt savus spēkus šajā jomā stāstīts visai reti. Tātad par DOSAAF Jelgavas aviācijas sporta klubu un tā dalībniekiem.

Avioklubā bāze – kolhoza «Nākotne» teritorijā. Garāmbraucēju skatus piesaista spožais angārs un-dažādi lidaparāti, kas it kā smagi un neveikli gozējas zālē. Klubs darbojas ceturto gadu. Izpletņlēcēju un aviomodelistu sekcijā vairāk nekā 130 jauniešu (planieristi ir Rīgas aviokluba pārziņā).

Sagatavoti vairāki pirmās un otrās klases sportisti, kā arī četri meistarkandidāti. Divi no viņiem nākotnieši Aivars Maiinovskis, kura kontā jau 705 lēcieni, un Genādijs Karaņevskis, vēl liepājnieks Sergejs Borozdins un jelgavniece Jelena Miheda. Viņi strādā klubā par instruktoriem. Kluba ikdiena teorētiskās mācības (kuras jauniesācējiem ilgst 52 stundas). tad treniņi, treniņi un atkal teorija.

Izpletņlēcējam Instruktors ir tiešs palīgs vienīgi teorētiskās sagatavošanas periodā. bet, kad atveras lūka un nākamais solis ved biedējošā tukšumā, viņš skaidri apzinās tālākais vien paša ziņā. Treniņi notiek ari ziemā, kad grūtāk orientēties un elpu aizrauj svilinošs aukstums. Tās ir nodarbības, kas prasa īstu vīra dūšu arī meitenēm. Nav ko pārmest tiem, kas pēc pirmās šādas savu spēku un drosmes pārbaudes aiziet uz neatgriešanos katram savs ceļš ejams un ne uzreiz atrodams pareizais. Bet tie, kas paliek – uz mūžu. Tāpat kā kalni vai jūra, arī debesis pie sevis piesien ar neredzamām saitēm tos visīstākos, uzticamākos, Daudzu jauniešu ceļš varbūt vedīs uz, tā teikt. lielo aviāciju. bet būs arī tādi, kas paliks .uzticīgi savam avioklubam. Gadās arī uz laiku pārtraukt nodarbības, piemēram, ja karadienestā jaunietis iedalīts da]ā. kas nesaistās ar aviāciju. Taču, atgriezies mājās, viņš atkal nāk uz aerodromu. Šādi entuziasti tad ari kaldina kluba slavu, gūst panākumus sacensībās, tie tiek iekļauti Latvijas PSR un PSRS izlasē. Nesen Baltijas republiku čempionātā Igaunijas PSR Kohtlajervē Jelgavas komanda kopvērtējumā un atsevišķi dažādos sacensību veidos ieguva gan pirmās, gan otrās, gan trešās vietas. Teicu džados sacensību veidos? .11. 

Aviomodelisti ar brīvlidojošiem vai radiovadāmiem planieriem veic dažādus uzdevumus, izpletņlēcēji savukārt sacenšas klasiskajā izpletņlēkšanā, kuri ietilpst piezemēšanās precizitāte un akrobātiskie lēcieni, kā arī izpletņlēkšanas daudzcīņa. kas ietver ari peldēšanu, skriešanu, šaušanu – tātad prasa vispusīgu fizisko sagatavotību un rūdījumu.

Latvijas Padomju mazajā enciklopēdijā par planieristiem rakstīts «…. PSRS I čempio 
nātā 1956. gadā lielākos panā» kumus guvuši D. Vilne, L. Kļujeva, M. Dirnēns …» 

Mārtiņš Dirnēns ir Jelgavas aviācijas sporta kluba priekšnieks. Savas gaitas aviācijā sācis 17 gadu vecumā Liepājā, kad pirmo reizi pacēlies gaisā ar planieri A-I. Tas bijis gaužām primitīvs vienvietīgs lidaparāts, kurš blakus šodienas sniegbaltajam «Jantar Stn-3» vai «Blaņik» izskatītos kā koka būdiņa līdzās staltai jaunceltnei. Klubam nav bijis izpletņu, tātad briesmu brīdī atlika paļauties uz sevi un … likteni.

Bet šādi apstākli arī noturēja sportistus. Kad M. Dirnēns Liepājas klubā jau strādāja par instruktoru, viņa audzēkņu vidū bija arī jau pieminēti planieriste Daina Vilne, kas tagad ir starptautiskās klases sporta meistare, PSRS izlases dalībniece. 1986. gadā Orlā viņa uzstādīja pasaules rekordu, bet nupat atgriezās no Eiropas čempionāta Bulgārijā, atvedot vienu zelta, divas sudraba un divas bronzas medaļas. M. Dirnēna skolnieks ir arī Aigars Bukševics, pašlaik izpletņlēcēju posma komandieris Rīgas avioklubā.

– Var cerēt, ka Jelgavas avioklubu pēc gadiem ar labu vārdu pieminēs izcili aviosporta meistari. Bet šodien tā durvis atvērtas piecpadsmit-gadīgiem jauniešiem (aviomo delismā jau no septiņu gadu vecuma), kam ir vecāku atļauja un izziņa, ka izturēta īpaši stingrā ārstu pārbaude, jauniešiem, kas jūt sevi drosmi pārvarēt baiļu vai nespēka brīdi (bez tāda neiztikt), lai 
nolūkotos uz mūsu zemi no putna lidojuma. Bet tie, kuri vēl  izvēles priekšā, šo soli var pārdomāt 6. septembri pulksten 11 
Rīgā, Spilves aerodromā, vērojot Lielā Oktobra sociālistis 
kās revolūcijas 70. gadadienaiveltītos Aviācijas svētkus. Savu meistarību demonstrēs labākie Latvijas izpletņlēcēji, 
planieristi, aviomodelisti un deltaplanieristi. Augstākās pi 
lotāžas figūrās savus lidaparātus vadīs sporta meistari no  Lietuvas PSR.

Ja nolemsiet kļūt par aviosportistu, tuvākajā sestdienas 
vai svētdienas rītā brauciet uz Dobeles pusi līdz pieturai «Silāči», tad dodieties uz aerodromu pie kluba priekšnieka Mār 
tiņa Dirnēna. Bet tālāk lai skaidras debesis! 

S. PETROVSKA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>